Ada Dent Diş Kliniği

Estetik diş hekimliği, lazer ve diş hekimliği, ozon ve diş hekimliği, dijital diş hekimliği, bilinçli sedasyon...

Çocuğunuzu 1 yaşına kadar diş hekimiyle tanıştırın!

Çocuğunuzu 1 yaşına kadar diş hekimiyle tanıştırın!

Çocuğunuzu 1 yaşına kadar diş hekimiyle tanıştırın!

Ağız ve diş sağlığı, vücut sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır. Diş kontrollerine bebeklikten itibaren başlanması gerekmektedir. Diş hekiminin koltuğuna oturduğunda korkmasını istemiyorsanız çocuğunuzu en geç 1 yaşına kadar diş hekimiyle tanıştırın! Böylece hem sağlıklı dişlere sahip olur, hem de ilerki yıllarda diş hekimi fobisi yaşamaz!

Süt dişlerinin erken çekilmesi çocuklarda konuşma, beslenme sorunlarına ve bir takım estetik problemlere yol açabilmektedir. Dişlerin sağlıklı gelişimi için bebeklik döneminden itibaren diş hekiminin önerdiği uygulamalara önem vermek gerekmektedir. Biz de bebeklikteki ve çocukluktaki diş problemleriyle ilgili en çok sorulan sorularınızı yanıtladık.

Yeni doğmuş bir bebeğin süt dişlerini kök hücre tedavisi için saklamak gerekli midir?

Kök hücre tedavisi sağlıksız hücrelerin yerini sağlıklı hücrelerle değiştirme işlemidir. Bu uygulama organ nakline benzetilebilir. Organ nakliyle farkı, söz konusu sağlıklı hücrelerin kişinin kendinden de alınabilmesidir. Ancak günümüzde kök hücre tedavisi araştırma bazında sürdürülmektedir. Tam ve etkili sonuçları görmek için bir süre daha beklemek gerekmektedir. Kaybedilmiş dişlerimizin yerine implant adını verdiğimiz titanyum vidalar kullanılmakta ve bu uygulamadan büyük oranda başarı sağlanmaktadır. İlerleyen süreçte, gelişen teknolojiyle birlikte bu uygulamanın yerini de kök hücre tedavisi alabilir.

Çocukların ilk diş kontrolü ne zaman yaptırılmalıdır?

Çocukların süt dişleri henüz bebekken, 6 aylıkken çıkar ve 2 buçuk yaşına kadar tüm süt dişleri çıkmış olur. 6 ay-1 yıl arasındaki diş değişimindeki gecikmeler normaldir. En geç 1 yaşına kadar çocuklar diş hekimiyle tanıştırılmalı ve diş kontrolleri başlamalıdır. İlk diş hekimi ziyaretinin bu kadar erken başlamasının en önemli nedeni, hekimlerin bebeklik döneminde diş temizliğinin nasıl yapılması gerektiğini ebeveynlere göstermesidir. Bunun yanı sıra, halk arasında ‘biberon çürüğü’ olarak da bilinen ve yanlış beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak oluşabilen erken dönem çürüklerinin önlenebilmesi için küçük yaşta ağız ve diş muayenesinin yapılması büyük önem taşımaktadır. Ayrıca çocuğa erken yaşta diş hekimine gitme alışkanlığı kazandırılmış olur.

 DİŞ TELİNDEN KORKMAYIN

Çocuğa diş teli takılması konuşmasını olumsuz etkiler mi?

Diş telleri ‘braket’ adını verdiğimiz küçük metal veya porselen yapılarla dişlere sabitlenir. İlk 1-2 gün ağız içerisindeki varlıkları yadırganıp konuşmada az miktarda değişiklikler olabilir. Ancak en geç 1 hafta içinde konuşma normale döner. Bu alışma süreci çocuklarda daha kısa sürmektedir.

Diş teli için en uygun yaş nedir? Diş teli ağızda ne kadar süre kalmalıdır?

Diş teli tedavisinde herhangi bir yaş sınırlaması yoktur. 7-8 yaşlarında bir çocuğa uygulanabildiği gibi 50 yaşında bir yetişkine de uygulanabilir. Ancak çene bozuklukları ile iskelet deformiteleri erken yaşlarda çok daha kolay ve çabuk tedavi edilebilirken yetişkinlerde bu biraz daha uzun sürmektedir. Diş teli tedavisi için muayene etmeden süre vermek doğru değildir, her çocuk için farklı değerlendirmeler yapılmaktadır.

Çocuğun sallanan dişleri evde çekilebilir mi yoksa mutlaka diş hekimine mi gidilmeli?

Sallanan süt dişlerinin diş hekimi tarafından çekilmesi daha uygundur. Böylece ağızdaki mevcut bozukluklar, çürükler, diş eksiklikleri de hekim tarafından tespit edilir ve önlem alınır. Tabii ki çok sallanan dişleri çocuğun kendisi veya ebeveynleri de çekebilir ancak bu işlem temiz bir tülbent yardımıyla, diş çevresindeki dokulara zarar vermeden yapılmalıdır.

Çocuklara diş beyazlatma işlemi yapılabilir mi?

Diş beyazlatma tüm kalıcı dişler ağızda yerlerini aldıktan sonra yapılır ve böylelikle dişlerde 7-8 ton daha beyaz bir görünüm elde edilebilir. Burada ideal olan 14-16 yaşından sonra diş beyazlatma işlemi yaptırmaktır.