Dijital Diş Hekimliği Nedir?

Diş Hekimliğinde yapılabilen teşhis ve tedavilerin özel bir tarayıcı, bilgisayar, özel okuyucu program ve üretim ünitesi yardımıyla yapılmasıdır.

1-Dijital tarama: Önce işlem yapılacak olan dişlerin görüntüsü özel optik tarayıcı kamera ile dijital ortama alınır.
2-Dijital tasarım: Dijital ortamda kullanılan özel programlar sayesinde 3 boyutlu tasarım yapılır. Burada dişin anatomik yapısı, yan ve karşıt dişlerle temas noktaları, seçilen materyale uygun kalınlık miktarı gibi hem programın özelliklerinde olması gereken hem de tasarım yapacak kişinin dikkat etmesi gereken durumlar vardır.
3-Dijital üretim: Cad/Cam destekli özel kazıyıcı makineler ile 3 boyutlu yazıcılarda tasarımı yapılan diş üretilir.

Hekiminiz tarafından size en uygun materyal seçimi zirkonya, empress-emax porselen, kompozit-porselen karışımı malzemeler arasından seçilir.

Dijital diş hekimliği yalnızca protetik diş tedavileri yani protezlerin yapımında değil günümüzde;

Teşhis ve tedavi planlamasında,
İnley-onley dolguların yapımında,
Ortodontik tedavi sürecinde,
İmplant cerrahisinde(Surgical Guided Implant),
Dijital gülüş tasarımında,
3 boyutlu görüntüleme sistemlerinde de kullanılmaktadır.

Dijital diş hekimliği koltukta oturma süresini kısaltırken aynı zamanda teşhis ve tedavi için gerekli süreyi de dijital görüntüleme yöntemleri ile diş hekimliğinin tüm dallarında kısaltmakta ve daha güvenli hale getirmektedir.

Dijital Diş Hekimliğinin Avantajları Nedir?

Ölçü işleminde ölçü maddesi ölçü kaşığı kullanılmadığı için öğürme refleksi ortadan kalkar.

Hassas ölçü sistemi sayesinde daha uyumlu dişler hazırlanabilir.

Aynı gün içerisinde hekiminizle beraber yapılan tasarımı izleyebilir ve üretilen dişinizi ağzınıza taktırıp gidebilirsiniz. Dolgu ve kaplama protezler çok daha hızlı hazırlanabilir.

Dijital diş hekimliği ile üç boyutlu görüntüleme yapılarak çenede bulunan bütün yapılar üç boyutlu olarak incelenir.

Zaman tasarrufu ile yoğun çalışan tedavileri için vakit bulamayan hastalar için de kolaylık sağlar. Yine başka bir şehirden veya ülkeden gelen hastalar için de bir günde tedavi olma imkanı sağlar.

Dijital 3 boyutlu görüntüleme sistemleri(Bilgisayarlı tomografiler) ile bütün diş hekimliği alanlarında daha hassas tedavi planlaması yapılabilir.

Dijital 3 boyutlu görüntü ile hazırlanan 3 boyutlu implant cerrahi rehberleri ile implantların yerleşim planlaması ile cerrahi sırasında açılarının dahi ayarlanarak yerleştirilmesi sağlanır.

Ortodontide şeffaf plakların planlaması ve üretimi dışında, arşivleme, ortognatik cerrahilerin planlamasında da kullanılarak birçok avantaj sağlar.

Dijital gülüş tasarımı ile hasta fotoğraf ve videoları üzerinde planlama ve mock-up yapılarak tedavi planlaması ve sonucun hastaya gösterilmesine imkan sunar.

Open chat
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?