Dijital Gülüş Tasarımı (DSD) Nedir?

Günümüzde hastalar için sağlık ve fonksiyonun yanında kendi kişiliklerine ve fiziksel özelliklerine uygun doğal bir gülüşe sahip olmak önemlidir. Güzel, estetik ve doğal bir gülüşün en önemli ögesi yüzle uyum sağlayan estetik dişlerdir. Günümüz diş hekimliğinde tanı, tedavi planlaması, teknolojinin kullanımı ve uygulama başarılı bir sonuç için gerekli bütünü oluşturur.

Dijital Gülüş Tasarımı ile hastadan alınan fotoğraflar ve videolar üzerinde teşhis yapılır ve tedavi planı hazırlanır. Böylece hastanın ağzında hiçbir işlem yapılmadan önce planlanan tedavi ve tedavi sonrası görünüm hastaya dijital olarak gösterilebilir.

Dijital Gülüş Tasarımının (DSD) Avantajları Nedir?

  • Sadece ağız içi görünümü değil, dış görünümü de tasarlama imkânı sunar.
  • Hastayı operasyon sonrası görünümüyle ilgili görseller sunarak bilgilendirir.
  • Tedavi sürecinin açıklanmasını ve hasta tarafından anlaşılmasını hızlandırır.
  • Operasyondan önce tüm tasarımın tamamlanmış ve hasta tarafından kabul edilmiş olması tedavi sürecini hızlandırır.
  • Tedavinin ardından ulaşacağı sonucu bilmek hastanın motivasyonunu artırır.
  • Tedavi sürecinin tüm aşamalarının ayrıntılı bir şekilde planlanmasını sağlar.
  • Hasta ve diş hekimi arasındaki iletişim, muayene ve tedavi sürecinde alınan fotoğraf ve videolarla artırılarak kolaylaşır.

Dijital Gülüş Tasarımı (DSD) Nasıl Yapılır?

Hastanın yüz ve diş oranlarının analizinin yapılması için, yüksek kalitede dijital fotoğraf ve videoların alınması gerekir. Dijital data üzerinden yüz hareketlerine bakılarak diş, dişeti, dudak, gözler ve tüm yüz arasındaki ilişkinin uyumu incelenir.

Analizin ardından fotoğrafların üzerinde çizimler yapılır, hastanın gülüş tasarımı hazırlanır. Bu tasarımda dişeti ve dişlerde yapılacak değişiklikler ölçümlerle hazırlanır. Hastalar için açık, net ve anlaşılır bir tedavi sunumu sağlar.

Open chat
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?