Diş beyazlatma dişin mine yüzeyindeki renklenmelerin karbamid peroksit içerikli jeller ile giderilmesidir. Diş beyazlatma estetik diş hekimliği uygulamalarının başında gelmektedir. Dişlerin şekli, simetrisinden önce dişlerin beyazlığı kişinin sosyal açıdan estetik görüntüsü için çok daha önemlidir.

Günümüzde uygulanan beyazlatma yöntemleri;

1-Ofis tipi beyazlatma: Klinikte hekim tarafında yaklaşık 1 saat içerisinde yapılan beyazlatmadır.

2-Ev tipi beyazlatma: Kişiye özel plaklar ile beyazlatıcı ajanın uygun konsantrasyonlarının evde kullanılmasıyla yapılan beyazlatmadır.

3-Devital beyazlatma (tek diş beyazlatma): Kanal tedavisi sonrası beyazlatma ajanının dişin içine yerleştirilerek uygulanan yöntemdir.

4-Ev ve ofis tipi birlikte kombine beyazlatma: Koyu renklenmelerde ofis tipi sonrası evde de beyazlatmanın desteklenmesiyle yapılan yöntemdir.

5-Biyolojik beyazlatma: Nano hidroksiapatit adlı kristal içerikli beyazlatma ajanı beyazlatma ile birlikte diş yüzeyindeki mikro çatlakların ve gözeneklerin kaplanmasını da sağlar.

Burada seçilecek olan beyazlatma yöntemi tamamen kişiye özeldir. Dişlerdeki renk değişikliğinin sebebi ve dişlerin yapısı hekim tarafından değerlendirilerek en uygun yöntem seçilir.

Tüm beyazlatma yöntemlerinde işlem sonrası özellikle iki hafta boyunca renklendiricili gıdalardan, içeceklerden, sigaradan, asitli içeceklerden uzak durulması gerekir.

Beyazlatma işleminden sonra 6 aylık periyotlarla beyazlatma desteklenirse sonuç daha kalıcı olacaktır. Hastanın alışkanlıkları da beyazlatmanın kalıcılığı açısından önemlidir.

Lazerle Diş Beyazlatma

Lazerle diş beyazlatmada, beyazlatma ajanının etkisi aktive edilerek beyazlatma süresi hızlandırılır.

Diş beyazlatmanın yan etkisi var mıdır?

Diş beyazlatma sistemi ağrısız, basit ve çok önemli bir yan etkisi olmayan bir işlemdir. En yaygın karşılaşılan yan etki dişlerde geçici hassasiyettir.

Open chat
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?