ESTETİK DOLGULAR

Estetik dolgu malzemesi kompozittir. Dişinize uygulanan ve şekil verilen hamur kıvamındaki malzeme led veya halojen ışık veren ışık cihazlarıyla sertleştirilir. Kırık restorasyonları, dişler arasındaki boşlukların kapatılması, şekil bozukluklarının kompozit veneerler ile düzeltilmesi estetik dolgu uygulamalarının başında gelmektedir.

Kompozit materyali nanofil, mikrofil gibi parçacıklardan oluşur. Ön grup dişlerde estetik daha önemliyken arka dişlerde dayanıklılık daha önemlidir ve hekim bunları dikkate alarak kompozit seçimini yapar.

Günümüz teknolojisindeki hızlı değişimler sonucu diş minesinin özelliklerine çok yakın kompozitler üretilmektedir. Bu kompozitler özel yapıştırıcılarla diş yüzeyine eklenerek hekim tarafından istenilen şekillendirmeler yapılarak bozuk diş görüntüleri daha estetik hale getirilebilir veya çürükleriniz estetik olarak tedavi edilebilir.

INLEY-ONLEY RESTORASYONLAR NEDİR?

Çürük,kırık gibi sebeplerle diş dokusundaki kayıplar kompozit adı verilen materyal ile tamamlanmaya çalışılır. Dolgu yapabilmek için yeterli diş dokusu kalmadığında ise sağlam kalan diş dokusunu korumak için yapılan restorasyonlara inley-onley restorasyonlar denir.

Kompozit dolgu malzemesinin ağız dışında hazırlanması veya farklı kompozit-porselen içerikli malzemelerin gerek analog gerek dijital olarak hazırlanması ile yapılır.

Materyal seçimi hastanın dişinin durumuna, karşıt dişin durumuna göre hekim tarafından seçilir.

Dijital ölçü yöntemleri(cerec) kullanılarak inley-onley restorasyonlar tek seansta yapılabilir.

Inley-Onley restorasyonların avantajı nedir?

Sağlam kalmış olan diş dokusu korunur
Estetiktirler
Diş hekimi koltuğunda oturma süresini ağzın açık tutulmak zorunda olduğu süreyi çok kısaltır
Hassas uyumu sayesinde uzun ömürlüdür

DİŞ BEYAZLATMA

Dişlerde görülen renklenmelerin nedenleri nelerdir?

  • Hayat boyu oluşan fizyolojik renklenmeler
  • Amalgam dolgu sonrası renklenmeler
  • Bebeklik döneminde kullanılan çeşitli antibiyotikler
  • Kanal tedavisi sonrası  renk değişikliği
  • Kahve, çay, tütün ve uzun süre ağız gargarası kullanımı
  • Travma sonucu oluşan renklenmeler
  • Florozis
  • Diş oluşumu sırasında çeşitli sebeplerle oluşan renklenmeler

Diş beyazlatma nedir?

Diş beyazlatma, dişteki renklenmelerin diş beyazlatma jelleri (karbemid peroksit,hidrojen peroksit) ile giderilmesi işlemidir.

Beyazlatma çeşitleri nelerdir?

Ofis tipi bleaching;

Diş hekimi tarafından dişlerin üzerine sürülen beyazlatma jeli ışık veya lazer yardımı ile aktifleştirilerek yapılır ve beyazlatma işlemi ortalama 1 saat sürer.

Ev(home) tipi bleaching

Ağız içinden ölçü alınır ve kişiye özel plak hazırlanır. Bu hazırlanan plağın içerisine beyazlatma jeli konularak günde 5-6 saat takılarak yapılır. Günümüzde bu beyazlatma yöntemi için geliştirilmiş günde 1-1,5 saat kullanabileceğiniz farklı ürünler de bulunmaktadır. Ancak tüm beyazlatma sistemlerinin hekim kontrolünde gerçekleştirilmesi çok önemlidir.

Gerekirse ofis ve ev(home) tipi bleaching kombine olarak kullanılabilir.

Beyazlatma sonrası hassasiyet olur mu?

Beyazlatma sonrası hassasiyet oluşabilir ancak bu hassasiyet 24-48 saat içerisinde kaybolur.

PORSELEN LAMİNALAR

Porselen Laminalar Kimlere Yapılır?

Kırık veya çapraşık dişleri olanlara
Dişler arasında seviye ve renk farklılıkları olanlara
Diş aralarında açıklık bulunanlara
Hatalı fırçalama nedeniyle ön yüzeyleri aşınmış dişlere sahip olanlara
Dişlerinin renginden memnun olmayan kişilere
Dişlerinin şeklinden memnun olmayanlar(uzun, kısa, küçük dişleri olanlar)
Güldüğünde dişeti normalden fazla görünen kişilere (pembe estetik ile birlikte)uygulanan tedavi şeklidir

Porselen Laminalar Nedir?

Laminalar özellikle ön grup dişlerde uygulanabilen çok ince porselenlerdir.
Porselen laminalar, diş dokusundan çok az veya çoğu zaman hiç preparasyon(kesim) gerektirmeden uygulanabilen restorasyonlardır. Özel yapıştırıcılar kullanılarak yapıştırılan laminaların renk geçirgenliğinin çok iyi olması estetik olarak mükemmel sonuçlar alınmasını sağlamaktadır.

TAM SERAMİK PORSELEN KAPLAMA VE KÖPRÜ RESTORASYONLARI

Diş hekimliği alanında gelişen teknoloji sayesinde porselen kron ve köprü restorasyonlarının altında metal kullanımı zorunluluğu ortadan kalkmış ve alt yapısı seramik olan tam seramik restorasyonlar geliştirilmiştir.
Bunlar arasında; IPS alt yapılı porselenler ve zirkonyum alt yapılı porselenlerin kullanım sıklığı artmıştır.

Zirkonyum nedir?

Zirkonyum materyali özellikle diş eti uyumunun çok iyi olması sebebiyle ve estetik olarak başarılı olması sebebiyle tercih edilen restorasyon materyalidir.Dişin kaplanması gerektiği durumlarda en estetik materyal tercih edilmeye çalışılır.Zirkonyum metal kaplamalara dayanıklılık açısından en iyi alternatiftir. Çoklu diş eksikliklerinde köprü protez yapılması gerektiği durumlarda en iyi estetik çözümü sağlar.

Empress diş nedir?

Empress diş kaplamalarda, zirkonyum veya metal yerine güçlendirilmiş porselen materyali ile diş restorasyonu tamamlanır.

Güçlendirilmiş cam ile yapılan empresslerin en büyük özellikleri ışığı doğal diş gibi yansıtmaları nedeni ile doğal görüntüde olmalarıdır. Metal porselenlerde metalin koyu rengi diş etinde karartı şeklinde kötü bir görüntü verir. Zirkonyum alt yapılı diş kaplamalarında da ışık geçirgenliği empress diş kaplamalarındaki kadar iyi olmadığından dikkatli bakıldığında empress diş kaplamaları zirkonyum diş kaplamalarına göre daha doğal görünürler.

Estetik diş hekimliğinde özellikle ön diş kaplamalarında Empress kaplamalar tercih edilmelidir. Çünkü empress kaplamalar ışık geçirgenliği sayesinde doğal görünür. Özellikle ön dişlerde çok iyi sonuç veren empress kaplamaların estetik başarısı oldukça yüksektir.

Birden fazla diş eksikliğinin bulunduğu ön ve arka bölge köprülerinde empress tercih edilmez. Böyle durumlarda estetik ve daha yüksek dirence sahip zirkonyum alt yapı tercih edilmelidir.

Open chat
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?