Çeşitli sebeplere bağlı olarak diş kayıpları yaşanabilir. Dişlerinin bir kısmı veya bir tanesini kaybeden kişi hem estetik hem de sağlık açısından birçok olumsuz durumla karşı karşıya kalır. Diş eksikliğini gidermek için protez yapmak amacıyla kullanılan titanyum vida sistemi yani dental implant yapılır. Dental implantların görevi çene kemiğine yerleşip diş kökü görevi görmektedir. Diş eksikliği olduğu zaman başka dişlerde hasar meydana getirmeden eksik dişi tamamlamak ancak bu yöntem sayesinde mümkün olabilmektedir.

Çok uzun yıllar dişsiz olan çenelerde bulunan protezler kemikte yaşanan değişimlere paralel olarak zamanla uyumunu kaybedip ağız içinde hareket etmeye başlar. Tamamen dişsizlik durumunda özellikle alt çene bölümünde hareketli protezler implantlar sayesinde ağızda daha sabit hale getirilebilir. Hatta kemik kalınlığı yetersizliğinde kemikte yapılacak olan çeşitli cerrahi işlemler ile birlikte implantlar sayesinde hasta sabit proteze döndürülerek konforu çok daha fazla artırılabilir.

İmplant tedavisinin süresi ne kadardır?

İmplant tedavisinin süresini hastanın kemik ve çene yapısı belirler. Bununla birlikte impant yerleştirme cerrahi operasyonu oldukça kısa bir sürede ve çoğunlukla tek seansta yapılabilir. İmplantlar yerleştirildikten sonra ortalama 2- 3 ay boyunca implantın çene kemiğine uyum sağlaması beklenir, daha sonra protez yapımına geçilir. Son zamanlarda diş hekimliğinde yaşanan gelişmeler ışığında implantlar yerleştirildikten hemen sonra protez de yapılabilmektedir. Bu sayede hasta dişsiz kalmadan aynı gün içinde yeni dişleri ile normal hayata dönebilir.

İmplant herkese uygulanabilir mi?

Doku dostu olarak bilinen ve implant uygulamasında kullanılan titanyum çok dayanıklı ve vücutla da uyumlu bir maddedir. Titanyumun vücut dokusu ile uyumu oldukça yüksek olduğundan alerjiye veya farklı rahatsızlıklara yol açmaz. Vücudun yabancı maddelere karşı gösterdiği tepki titanyumda oldukça düşüktür.

Çeşitli sistemik rahatsızlıklarda ve sürekli ilaç kullanımı durumlarında hastanın doktor konsültasyonları önemlidir. Farklı önlemler alınarak çoğunlukla implant cerrahisi yapılabilmektedir.

Operasyon sonrası ağız bakımı nasıl olmalıdır?

İmplantın başarılı ve uzun ömürlü olması ancak doğru bir ağız bakımı ve düzenli kontroller ile mümkün olur. Uygulamanın ardından hastanın ağzına doğru bakım yapmaması, alkol ve sigara kullanması, başarı oranının düşmesinde etkili olmaktadır. Bu sebeple hekiminizin tavsiyelerine uymanız ve kontrollerinizi aksatmamanız önemlidir.

Diş implantlarının faydaları nelerdir?

  • Eksik olan dişin boşluğuna yapıldığı için protez ve köprü yapımında olduğu gibi komşu dişlere herhangi bir zarar vermez ve diğer dişlerde aşındırma gerektirmez.
  • Hareketli protez kullanan hastalarda görülen yutma ve konuşma zorluğu implant tedavisinde görülmemektedir.
  • Oldukça uzun ömürlü ve başarılı bir işlemdir.
  • Sağlık açısından olduğu gibi estetik açıdan da hastanın beklentilerini karşılar.
  • Bir diş için olabildiği gibi birden fazla diş için de uygulanabilir.
  • Ülkemizde ve tüm dünyada başarı oranı en yüksek tedavi şekillerinden birisidir. Üstelik implantlar uzun ömürlü olması ile de tercih edilmektedir.
  • İmplantların son kullanma tarihleri yoktur. Doğru ağız bakımı ve düzenli hekim kontrolleri ile uzun seneler kullanılabilir.
Open chat
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?